Co sprawia, że dobrze nam się mieszka? Poprzeczka w zakresie oczekiwań mieszkaniowych wciąż się podnosi, zmieniają się nasze potrzeby związane z domem, a nowe czynniki, takie jak wzrost liczby osób pracujących z domu, również wpływają na to, jak myślimy o miejscu zamieszkania.

Wiele osób przeprowadza się obecnie znacznie częściej niż kiedyś, ponieważ na różnych etapach życia ma inne potrzeby: od mieszkania dla singla, pary lub grupy przyjaciół po lokum dla rodziny z dziećmi – dziś dużo łatwiej jest wybrać mieszkanie przystosowane do aktualnej sytuacji życiowej i nie trzeba wiązać się z nim na zawsze. Jedno pozostaje niezmienne – chcemy móc nazywać to miejsce domem i czuć, że jesteśmy u siebie.

 „Dziś już było, teraz musimy przygotować się na jutro”.

W najnowszym raporcie Echo Investment Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy znalazło się sporo interesujących informacji o tym, jak dziś mieszkają nasi rodacy, czego oczekują od domu, czym kierują się przy jego wyborze i jak chcą mieszkać jutro. A może jutro jest już dziś?

2 na 3 Polaków ma mieszkanie własnościowe, a przywiązanie do posiadania rośnie z wiekiem. Posiadaczami własnego lokum stajemy się najczęściej po 35. roku życia. Polacy wynajmujący mieszkania to ludzie młodzi, w wieku studenckim, do 24 lat i w grupie wiekowej 25-34 lata.  Wpływ na to mają czynniki ekonomiczne, ale nie tylko. Powodem, dla którego młodzi wybierają najem jest duża potrzeba niezależności i niechęć do wiązania się na tym etapie życia z jednym miejscem. Mobilność na rynku pracy, elastyczność zmiany miejsca zamieszkania w zależności od aktualnych potrzeb i komfort użytkowania, to wartości, które przedkładają nad „mieć”. Tym bardziej, że zamiast posiadać, mogą dziś wypożyczać, subskrybować lub wynajmować właściwie wszystko, także mieszkania w abonamencie.

Wnętrze czy otoczenie?

Wybierając miejsce do życia w pierwszej kolejności interesuje nas otoczenie osiedla, a dopiero później to, co znajduje się na jego terenie. Aż 58% Polaków oczekuje od nowopowstających inwestycji mieszkaniowych więcej zieleni. To na co zwracamy największą uwagę to:

  • Dobry dojazd i komunikacja miejska
  • Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych
  • Bliskość punktów usługowych, gastronomicznych, handlowych
  • Ekologia, np. energooszczędność budynku, tereny zielone
  • Technologia wykonania budynku
  • Specyfika dzielnicy i otoczenia
  • Miejsca parkingowe na zewnątrz
  • Garaż podziemny
  • Projekt i wygląd osiedla lub budynku
  • Dostępność żłobków, szkół, placów zabaw dla dzieci
  • Rekreacyjne części wspólne na osiedlu, np. plac zabaw, altany, strefa sportu, itp.
  • Liczba mieszkań / domów na osiedlu
  • Paczkomat
  • Zamknięty lub otwarty teren osiedla
  • Miejsca budujące więzi sąsiedzkie, np. ogródek społeczny
  • Rowerownia
  • Miejsca do pracy na osiedlu

Pokaż kotku co masz w środku

Nawet w przypadku mieszkań własnościowych coraz częściej mówi się o tym, że naturalnym kierunkiem na rynku deweloperskim stanie się wkrótce oddawanie do użytkowania lokali w pełni gotowych do zamieszkania. Takich do których przywozi się ze sobą jedynie ulubiony fotel, rodzinne zdjęcia i laptopa. Na rynku najmu to właściwie norma, choć nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Dość wspomnieć o mieszkaniach, które ostatnią wymianę mebli i sprzętu AGD widziały w latach 80. ubiegłego wieku, czy rodzinnych pamiątkach zamkniętych w nie udostępnianym dla lokatorów pokoju. Inaczej wygląda sytuacja w mieszkaniach wynajmowanych od profesjonalnych podmiotów, które za cel stawiają sobie utrzymanie nie tylko wysokiego standardu obsługi, ale również neutralnego wyposażenia, pozostawiając wolną rękę w wyborze środków, które zmienią charakter wnętrza zgodnie z upodobaniami ich mieszkańców.

Mieszkanie w smartfonie?

Podobnie jak na całym świecie, także w Polscerozwija się budownictwo oferujące nowoczesną technologię nie tylko w mieszkaniach, ale na całym osiedlu. Co ciekawe grupa osób, które zgodziłyby się dopłacić za inteligentne rozwiązania, takie jak np. otwieranie smartfonem osiedlowej furtki czy drzwi lub sterowanie różnymi funkcjami w mieszkaniu z poziomu aplikacji, jest niemal tak samo liczna jak ta, której członkowie woleliby mieszkać bez rozwiązań smart (odpowiednio 38% i 39%). Za to wśród smart nowości zapytanym najbardziej podoba się możliwość zgłaszania awarii w budynku przez aplikację mobilną (28%). Jak wiadomo, wspólną cechą usterek i awarii jest to, że zdarzają się zawsze w najgorszym momencie, a w przypadku wynajmowanego mieszkania tuż po nich pojawiają się pytania: kto powinien zająć się usunięciem usterki i kto za to płaci? W przypadku mieszkania w abonamencie sprawa jest o tyle prosta, że aplikacja mobilna pozwala na zgłaszanie usterek przez 24h na dobę a w ślad za zgłoszeniem można liczyć na śpieszącą szybko z pomocą obsługę techniczną. Sprawdź, jak to działa. Aplikacja Resi4Rent pozwala także na kontrolę i zarządzanie wszystkimi rachunkami związanymi z umową najmu, a w Strefie Rabatów dostępne są zniżki do pobliskich restauracji, sklepów czy lokali usługowych, które przygotowują specjalne oferty dla mieszkańców.

TAK dla EKO

Polacy oczekują samowystarczalnych, zrównoważonych i miastotwórczych osiedli. Są bardziej świadomi zachodzących zmian, coraz większe znaczenie mają dla nich odpowiednio zagospodarowane przestrzenie wspólne, otoczenie zieleni, a także lokalizacja umożliwiająca korzystanie z alternatywnych do samochodów i bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu jak rowery, hulajnogi czy komunikacja publiczna. Czynniki, na które zwracamy uwagę podczas użytkowania to:

  • Nawadnianie wodą deszczową terenów zielonych
  • Panele fotowoltaiczne, które zasilają części wspólne budynków i ładowarki e-aut
  • Energooszczędne oświetlenie LED w częściach wspólnych
  • Pompa ciepła – energia cieplna z OZE
  • Niezabetonowana powierzchnia zajmująca min. 30% terenu inwestycji
  • Eliminowanie wysp ciepła np. za pośrednictwem jasnej kolorystyki czy zielonych powierzchni

Resi4Rent już ma na terenie swoich osiedli takie rozwiązania jak zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe czy zielone ściany, w części budynków zainstalowane zostały także panele fotowoltaiczne. W nowych projektach wdrażane są panele słoneczne na dachach oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Co ważne, mieszkania w abonamencie Resi4Rent od początku są projektowane pod wynajem, przez co przestrzenie nieużytkowe są ograniczone do minimum, a lokatorzy płacą jedynie za efektywnie wykorzystywaną powierzchnię mieszkalną. Mieszkania wyposażone są także w sprzęty o wysokiej klasie efektywności energetycznej, co pozwala na wydajne i oszczędne gospodarowanie energią. Dowiedz się jak mądrze oszczędzać energię.

Dzień dobry sąsiedzie!

Wszystko co niezbędne do życia w odległości kilkunastu minut spacerem? Tak, dobre miejsce do życia musi zapewniać wygodę i oszczędność czasu. Obecnie tylko co trzeci Polak jest zadowolony ze swojego aktualnego miejsca zamieszkania? Najczęściej brakuje nam:

  • bliskiego dostępu do obiektów kultury
  • miejsc parkingowych
  • punktów sportowo-rekreacyjnych, gastronomicznych, handlowych i usługowych
  • terenów zielonych
  • dobrej komunikacji miejskiej
  • żłobków, przedszkoli i szkół
  • placów zabaw dla dzieci

Najniższy odsetek narzekających na brak parkingów widoczny jest wśród najmłodszych respondentów badania, w wieku 18-24. Młodzi coraz częściej stawiają na alternatywne środki transportu, takie jak rower, elektryczne hulajnogi czy car-sharing. Wszyscy jednak chcemy mieszkać w miejscach, które pozwalają w pełni korzystać z potencjału lokalizacji, w której do dyspozycji mamy bogatą infrastrukturę miejską, ścieżki rowerowe, możliwość dostępu do pracy, sklepów, edukacji i innych najważniejszych usług pieszo lub rowerem maksymalnie w piętnaście minut. Obecnie więcej niż połowa z nas nie ma bliskiego dostępu do miejsc zieleni takich jak park czy las. A to właśnie zieleń jest jedną z ważniejszych cech osiedli, w których chcielibyśmy mieszkać. Obok niej na pierwszym planie są miejsca dotyczące rekreacji i odpoczynku, budowania więzi społecznych i punkty handlowe. Ciekawym aspektem jest potrzeba poczucia wspólnoty z miejscem zamieszkania i więzi z najbliższym otoczeniem. Po miesiącach odosobnienia ponownie zaczynamy doceniać wartość dobrego sąsiedztwa, spotkań z ludźmi o podobnych potrzebach, czy zwykłe zamienienie kilku zdań z sąsiadem mijając się na klatce lub na spacerze z psem.

Pojęcie “blisko” w przypadku inwestycji mieszkaniowej oznacza poprawę jakości życia i możliwość realizacji podstawowych potrzeb w ciągu kwadransa. Zapewnia dostęp do miejsc, które dają przestrzeń do spotkań towarzyskich, parków czy obiektów kultury, jak i tych odpowiadających codziennym potrzebom – szkół, sklepów, miejsca pracy. Dobrze zaprojektowane osiedle dostarcza wysokiej jakości przestrzenie publiczne, dzięki którym jego mieszkańcy mogą pracować, odpoczywać i spędzać czas z bliskimi w obrębie własnego “miasta w mieście”. Dowiedz się więcej na czym polega idea 15-minutowego miasta.