Płacić abonament można już nie tylko za telefon.  Taka opcja jest możliwa przy korzystaniu także z samochodów, ubrań, najnowszych urządzeń Apple i w końcu też lokali mieszkalnych. Czym tak naprawdę różni się mieszkanie w abonamencie od zwyczajnego najmu?

Obecnie nie jest już konieczne kupowanie i posiadanie rzeczy, aby móc cieszyć się z ich korzystania.  Bo po co płacić i gromadzić, skoro można wypożyczać i użytkować w ramach miesięcznej opłaty?

Model subskrypcji lub abonamentu za usługi podbił świat w kilka lat i jest już obecny w wielu obszarach naszego życia. Płyty CD i DVD w domach są już rzadkością, za to namiętnie korzystamy z oferty serwisów takich jak: Netflix, Spotify, Tidal czy Storytel.

Korzystać w ramach abonamentu możemy już np. z.:

 • e-booków,
 •  audiobooków,
 • ulubionej muzyki,
 • sprzętu elektronicznego,
 • samochodów,
 • odzieży,
 • mieszkania.

Mieć czy być

Czy wiesz, że znaczna większość ankietowanych decyduje się na korzystanie z usług subskrypcyjnych z powodu komfortu ich użytkowania?[1]. W zależności od potrzeb, etapu w życiu czy możliwości finansowych, abonament powinien dostarczać zarówno dobrych doświadczeń, jak i zapewniać wysoki poziomu usług, które w pełni spełniają twoje aktualne oczekiwania. Bo w idei abonamentu chodzi właśnie o:

 • niezależność,
 • przystępność,
 • wygodę,
 • wolność,
 • elastyczność,
 • możliwość wyboru,
 • wysoką jakość.

Mniej posiadanych rzeczy na własność, ale za to większy do nich dostęp, w zależności od aktualnych potrzeb, jest lepszy zarówno dla otoczenia i środowiska, jak i naszych finansów. I trudno z tym polemizować.

Mieszkanie od właściciela prywatnego

W Polsce większość osób poszukujących dla siebie lokum na zadane pytanie: “Jak i gdzie znajdę mieszkanie do wynajęcia?” odpowiada:

 • “U prywatnego właściciela”

lub

 • “Przez pośrednika, w biurze nieruchomości”.

Jednak taka forma najmu mieszkania nadal kojarzona jest z niskim standardem, niezrozumiałymi wymaganiami właścicieli czy świadomością, że kaucja zwrotna nie zostanie już nigdy zwrócona. Często są to:

 • mieszkania wynajmowane bez umowy, na tzw. “słowo honoru”,
 • lokale już wyposażone, bez możliwości zaaranżowania mieszkania zgodnie z własnymi upodobaniami i gustem,
 • mieszkania zawierające przedmioty “nie do ruszenia”, np. rozkładana wersalka, zastawa stołowa po babci czy rzeczy o sentymentalnej wartości dla właścicieli,
 • mieszkania, w których obowiązuje casting. A w nim już na starcie na cenzurowanym są rodziny z dziećmi, obcokrajowcy, posiadacze zwierząt czy osoby żyjące w nieformalnych związkach.

Dokładna analiza wyznawanych wartości, sprawdzanie historii życia i składanie niezapowiedzianych wizyt to tylko drobna niedogodność w obliczu poważniejszego problemu jakim jest niezabezpieczenie interesów lokatora i trwałości najmu. Wiedzą to szczególnie ci, którzy potrzebują stabilizacji i chcą cieszyć się z wynajmowanego mieszkania dłużej, a nie zmieniać je co kwartał. Nie da się ukryć, że prywatny rynek najmu jest nieuregulowany i pełen wad.

Wolny wybór, czyli abonament

Czy w abonamencie jest inaczej? Zdecydowanie tak. Wynajem mieszkania może być też rozwiązaniem bezpiecznym, racjonalnym pod względem finansowym i dostępnym w wielu opcjach, spośród których możemy dowolnie wybierać.

W przypadku mieszkań w abonamencie możliwy jest model subskrypcji, w którym wynajmowane mieszkanie nie jest produktem, a kompleksową usługą. W ramach abonamentu możemy korzystać z zarówno niewielkich 1-pokojowych lokali, jak i przestronniejszych, 2- lub 3-pokojowych mieszkań, ale też z dodatkowych usług świadczonych przez profesjonalny zespół opiekunów klienta i administratorów technicznych w każdym z dostępnych budynków, którzy zapewniają na co dzień bezpieczeństwo, komfort i miłą atmosferę.

Jako klient korzystający z mieszkania w abonamencie masz prawo wyboru:

 1. Długości trwania abonamentu. Może być to zarówno 3 miesiące pół roku, rok lub dłużej,
 2. Wielkości wynajmowanego lokalu,
 3. Piętra na jakim usytuowane jest mieszkanie,
 4. Orientacji względem kierunków słońca,
 5. Standardu wykończenia mieszkania.

W zamian za opłacanie abonamentu otrzymujesz:

 1. Mieszkanie, którym mieszkasz po swojemu, jak chcesz i z kim chcesz – sam, z psami i kotami, dzieckiem czy partnerem,
 2. Umowę najmu z klarownymi zapisami, bez przemyconych niekorzystnych dla ciebie zapisów,
 3. brak prowizji,
 4. Ustalony wcześniej standard i wyposażenie lokalu,
 5. Wysoką jakość obsługi klienta,
 6. Serwis w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń (także tych z twojej winy),
 7. Dostęp do Wi-Fi w cenie abonamentu,
 8. Aplikację z panelem do zarządzania swoją umową najmu, kosztami i rozliczeniami,
 9. Dostęp do dodatkowych usług oferowanych dla mieszkańców budynku, np. zajęcia sportowe, program lojalnościowy z rabatami do atrakcyjnych miejsc w okolicy,
 10. W wyjątkowych sytuacjach możliwość zamiany mieszkania np. na większe, w ramach tego samego budynku, miasta czy 6 innych miejscowości, w której swoje budynki posiada firma.

Poza kryterium finansowym, które pozwala ocenić zdolność do płacenia czynszu, właściciele mieszkań na abonament nie stosują żadnych innych wymagań wobec przyszłych lokatorów. Abonament z założenia ma być rozwiązaniem, które zapewni  wolność wyboru, wygodę i elastyczność.

Mieszkanie w abonamencie oznacza zatem nie tylko wysoki standard mieszkań i obsługi najemców. To również wygoda mieszkania na swoich własnych warunkach, bez obowiązku angażowania się w nieplanowane remonty i bieżącą konserwację sprzętu.

Model ten jest spójny z nowoczesnym i bardziej zrównoważonym stylem życia. Niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu, statusu materialnego czy narodowości, mieszkanie w abonamencie łączy te osoby, którą chcą być niezależne, żyć według własnych zasad w komfortowych warunkach, w mieszkaniach w dobrych lokalizacjach, w pełni dostosowanych do swoich aktualnych potrzeb.


[1]  Subskrypcje 2021, Warszawa, wrzesień 2021, Fundacja DigitalPoland