Każdy kto choć raz szukał mieszkania na wynajem i musiał podpisać umowę najmu zderzył się ze smutną i trudną rynkową rzeczywistością. W internecie można znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki historii dotyczących problemów z samym znalezieniem odpowiedniego mieszkania do wynajęcia, następnie z podpisaniem umowy wynajmu mieszkania, a potem także użytkowaniem wynajętego lokum. Wszystkie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, podobnie jak nie przestrzegający żadnych norm i zasad współżycia społecznego właściciele wpadający w niezapowiedziane odwiedziny, aby skontrolować co robisz i z kim spędzasz czas. Często skarbnicą wiedzy i niestety złych doświadczeń są też nasi znajomi, którzy sami borykali się z najróżniejszymi problemami szukając mieszkania lub pokoju do wynajęcia. I niestety nie są to tylko przysłowiowe miejskie legendy, a przykłady z życia wzięte. Na szczęście dzięki alternatywie w postaci najmu od inwestorów instytucjonalnych/firm, która w wielu krajach europejskich jest już normą, a w ostatnich latach pojawiła się także na polskim rynku nieruchomości, wielu obecnych i przyszłych najemców może odetchnąć z ulgą.

Wyzwanie – nowe mieszkanie na wynajem

Ale zacznijmy od początku. Znalezienie wymarzonego mieszkania na wynajem wydaje się wielu osobom łatwym i przyjemnym zadaniem, dopóki nie staną przed koniecznością poszukiwania lokum dla siebie, swojej rodziny, a może w dodatku także dla czworonożnych i kudłatych przyjaciół. Niestety nie ma żadnych ogólnie przyjętych kryteriów czy zasad, na podstawie których właściciel nieruchomości wynajmuje mieszkanie tej, a nie innej osobie.  Doprowadza to do wypaczania całego procesu, a wielu właścicieli mieszkań nadal chętnie organizuje owiane złą sławą castingi na lokatora, w których niejednokrotnie padają pytania, które paść nie powinny np.  o życie prywatne, a cały proces decyzyjny oparty jest na? widzimisię wynajmującego.

Masz lub planujesz mieć dzieci? Przygotuj się, że dla wielu wynajmujących nie będziesz odpowiednim kandydatem na lokatora, bo twoje potomstwo zapewne pomaluje ściany kredkami, pisakami czy czymkolwiek innym co wpadnie w ich małe łapki, wydłubie dziury w podłogach, czy połamie „zabytkowe” krzesła po babci właściciela – jednym słowem zdemolują całe mieszkanie – nieważne, że to niemowlak, który większość dnia przesypia i przedszkolak, któremu daleko do siły komiksowego marynarza Popey’a.

Masz psa, kota lub chomika? Może być jeszcze trudniej znaleźć dla Was odpowiednie lokum. Mimo że prawie połowa Polaków posiada zwierzę domowe i wiedziemy pod tym względem prym w Europie, to o ile nie trafisz na wynajmującego, który tak jak ty uważa, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, znalezienie mieszkania do wynajęcia może być nie lada wyzwaniem. Bo mieszkanie z psem, kotem czy nawet innymi mniejszymi zwierzętami jak chomik czy papużki, dla wielu właścicieli nieruchomości nie wchodzi w grę. W trakcie poszukiwania mieszkania na wynajem nikt nie ma prawa pytać cię o wyznanie, poglądy polityczne, twój stan cywilny, czy status materialny. Dla wynajmującego powinno być ważne tylko to abyś był w stanie co miesiąc regulować zobowiązania finansowe wynikające z umowy najmu mieszkania. A mimo to takie pytania wciąż nie są rzadkością przy wynajmie mieszkania od prywatnych właścicieli. Pamiętaj, że nie musisz na to przystawać. Masz już bardzo atrakcyjną alternatywę w postaci wynajmu mieszkania od profesjonalnego podmiotu.

Wynajem mieszkania na nowym poziomie

Decydując się na wynajem od firmy takiej jak Resi4Rent, która oferuje mieszkania w abonamencie otrzymujesz nie tylko nowoczesne, komfortowe, w pełni wyposażone mieszkanie, ale też, a może nawet przede wszystkim wolność – możesz mieszkać z kim chcesz – chłopakiem, narzeczoną, przyjaciółmi, całą rodziną z dziećmi, a nawet psem i chomikiem – i jak chcesz. Profesjonalna firma oferująca mieszkanie na wynajem kieruje się jedynie obiektywnymi kryteriami jednakowymi dla wszystkich najemców, a nie uprzedzeniami, czy pierwszym wrażeniem jakie wywołasz. Tutaj w grę nie wchodzą emocje czy sentymentalne podejściem do wynajmowanej nieruchomości. W mieszkaniu nie zastaniesz babcinego wyposażenia, czy co gorsza prywatnych rzeczy właściciela, których absolutnie pod żadnym pozorem nie można ruszyć z miejsca. Wszystkie mieszkania są w pełni wyposażone w nowoczesne meble i sprzęt AGD. Możesz zabrać swoje osobiste rzeczy i od razu mieszkać tak jak lubisz. Nikt nie zabroni ci powiesić ulubionych zdjęć czy dekoracji, dostawić fotela czy komody – to ty decydujesz jak mieszkasz. Nieważne czy jesteś pierwszym, czy kolejnym lokatorem zawsze otrzymujesz odświeżone i zadbane wnętrza, nie musisz brać na siebie odpowiedzialności za doprowadzenie ich do stanu używalności po poprzednich mieszkańcach. Podobnie jest w trakcie całego okresu użytkowania mieszkania. W przeciwieństwie do mieszkania wynajmowanego od prywatnego właściciela, który potrafi zapaść się pod ziemię akurat wtedy, kiedy uszkodzona rura w łazience zalewa sąsiada z dołu. W mieszkaniach oferowanych przez Resi4Rent wszystkie usterki są usuwane przez dedykowany każdej nieruchomości zespół techniczny. Czas oczekiwania na naprawę jest skrócony do minimum, a sama naprawa nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla najemcy. Ponadto całą umową najmu możesz administrować poprzez dedykowaną aplikację, a regulowanie comiesięcznych należności nie wymaga osobistych spotkań z właścicielem, który przy okazji przejrzy co masz w szafach i lodówce. Zgodnie z prawem w trakcie trwania umowy wynajmujący przenosi posiadanie mieszkania na najemcę, a mimo to prywatni właściciele często nie przestrzegają zasad i uważają, że mogą sprawdzać i kontrolować lokatora, kiedy tylko chcą. Zupełnie inne podejście mają firmy oferujące wynajem mieszkań.

Bez umowy ani rusz

Jeśli już po wielu próbach uda ci się znaleźć wymarzone mieszkanie do wynajęcia i zostaną zaakceptowani twoi towarzysze życia, przychodzi moment, w którym powinieneś podpisać umowę najmu mieszkania. Nigdy nie gódź się na najem bez oficjalnie zawartego kontraktu. Przejrzysta umowa równo traktująca obie strony to podstawa. Brak formalnego poświadczenia najmu może przysporzyć wielu problemów i sprawić, że z dnia na dzień zostaniesz bez dachu nad głową, bo właściciel, z sobie tylko znanych przyczyn, postanowi nie kontynuować waszej współpracy. Jeśli akurat nie jesteś z wykształcenia prawnikiem zapewne nie wiesz, jak napisać umowę najmu mieszkania i nic w tym dziwnego. Każdy czułby się zagubiony w gąszczu formalności. Często niejednoznaczne zapisy oraz zasady zabezpieczające jedynie właściciela nieruchomości, a na najemcę nakładające wyłącznie obowiązki, potrafią przyprawić o ból głowy. Pamiętaj, że to ważny dokument, który ma ci zagwarantować spokój i bezpieczeństwo – nie musisz, a nawet nie powinieneś, podpisywać go w pośpiechu, na kolanach, ponaglany przez właściciela lub pośrednika. Jeśli nie jesteś pewien zamieszczonych w umowie najmu zapisów zawsze możesz je skonsultować z prawnikiem.

Zupełnie inaczej jest w przypadku podpisywania umowy wynajmu mieszkania w abonamencie. Nie znajdziesz tu zaskakujących zapisów dotyczących tego z kim możesz mieszkać, jak często i w jakich godzinach przyjmować gości, czy w którym miejscu powiesić ulubione obrazy. Umowa ma standardową i jednakową formę dla wszystkich najemców. Dodatkowym atutem jest szybkość działania. Dzięki ustandaryzowanym procedurom, a przy tym dużej otwartości i elastyczności zespołu obsługi klienta, umowa najmu może być podpisana w zaledwie dobę od twojego pierwszego kontaktu z firmą i zobaczenia wybranego przez ciebie mieszkania lub nawet kilku mieszkań. Jeśli akurat przebywasz w innym mieście to też nie problem, cały proces, począwszy od wyboru i dokładnego obejrzenia mieszkania, aż po podpisanie dokumentów może być przeprowadzony on-line. Tutaj nie ma pośredników, więc nikt nie będzie oczekiwał miesięcznej kaucji, tak jak w przypadku najmu od prywatnego właściciela. Umowa może zostać podpisana na wybrany przez ciebie czas od trzech miesięcy do roku, a następnie, jeśli tylko będziesz miał na to ochotę, przedłużona. Nie chcesz godzić się na widzimisię i zmienne nastroje właściciela mieszkania, które wynajmujesz? Sprawdź ofertę Resi4Rent!