Co zrobić by zmniejszyć rachunki za prąd? To pytanie w ostatnim czasie spędza sen z powiek wielu osobom. Czy lepiej zrezygnować z oglądania telewizji, czy może wystarczy nie włączać światła? Choć mądre gospodarowanie prądem na początku może sprawić nam trudności, warto wypracować odpowiednie nawyki. Poznaj nasze sposoby i spróbuj wprowadzić je w swoim życiu. Oszczędzanie prądu wcale nie musi być uciążliwe. 

Jeżeli istnieje dobry czas na wdrożenie nowych nawyków ekologicznych, to nastał on właśnie teraz. Podwyżki cen energii elektrycznej powodują, że coraz większa liczba osób szuka sposobów na zmniejszenie zużycia prądu. Według danych GUS aż 65 proc. energii zużywanej przez gospodarstwo domowe przypada na ogrzewanie, 16 proc. na przygotowywanie ciepłej wody, 10 proc. na oświetlenie wraz z urządzeniami elektrycznymi, a 8,5 proc. na gotowanie[1]. Warto wiedzieć, że za mniejsze zużycie prądu zapłacimy nie tylko mniejsze rachunki, a więc oszczędzimy pieniądze, ale też energię elektryczną, przez co przysłużymy się środowisku. 

Oszczędzanie energii elektrycznej jest jednym ze sposobów walki ze zmianami klimatycznymi zagrażającymi światu. W Polsce jej wytwarzanie odbywa się głównie w elektrowniach i elektrociepłowniach, które są opalane węglem kamiennym i brunatnym. Zasoby tych surowców są bardzo ograniczone, a ich wykorzystanie jest uciążliwe dla środowiska. Przy okazji zmniejszania rachunku za energię elektryczną, które w każdym domu są jednym z elementarnych wydatków, oszczędnym gospodarowaniem możemy przyczynić się też do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia redukcji emisji dwutlenku węgla.


[1]  “Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r.”, GUS, Warszawa 2019. 

Mieszkanie z gwarancją niskich opłat

Zarówno w przypadku tradycyjnego najmu, jak i formuły mieszkania w abonamencie, do stałej miesięcznej opłaty należy doliczyć koszty zużycia mediów: ciepłej i zimnej wody, ogrzewania, prądu czy wywozu śmieci. Jak w każdym zamieszkiwanym lokalu, wysokość rachunków może się różnić w zależności od tego jak gospodarujesz mediami i w jak skonstruowanym budynku mieszkasz. 

Wszystkie obiekty Resi4Rent oferujące mieszkania w abonamencie (https://r4r.pl/pl/szukasz-mieszkania-na-wynajem-mieszkanie-w-abonamencie-to-moze-byc-to/) są nowoczesne i kompleksowo podchodzą do zapewnienia efektywnego wykorzystania energii: 

  • Lokale od początku są projektowane pod wynajem, przez co powierzchnie nieużytkowe są ograniczone do minimum. Dzięki temu lokatorzy obiektu płacą jedynie za powierzchnię mieszkalną, z której w rzeczywistości korzystają. 
  • Wszystkie budynki Resi4Rent są nowe i ocieplone. 
  • Mieszkania wyposażone są w energooszczędne pralki i zmywarki, zapewniające możliwość korzystania z trybów “ECO”.
  • W obiektach zostały zastosowane rozwiązania ograniczające zużycie energii np. w części budynków zainstalowane są panele fotowoltaiczne, a fasada budynku Kraków-Błonia została stworzona z roślin, przez co nie tylko obniża poziom hałasu docierającego do wnętrza, ale też poprawia jakość powietrza i dodatkowo izoluje.

Jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Zobacz, jak można zrobić to skutecznie:

  • Staraj się wykorzystywać światło dzienne 

To najprostszy i najszybszy sposób na oszczędzanie prądu. Jeśli pracujesz zdalnie przy komputerze, ustaw swoje biurko przy oknie, by jak najwięcej czerpać z padającego światła słonecznego. Nie zasłaniaj zasłon w ciągu dnia. Jeśli to możliwe postaraj się też zaplanować swoje prace tak, by w pierwszej części dnia zrealizować te, które wymagają oświetlenia.

  • Zgaś światło

Ten z pozoru prosty nawyk sprawia nam zazwyczaj wiele trudności. Łatwo zapomnieć o wyłączeniu światła wychodząc z łazienki czy pomieszczenia, w których nikt już nie przebywa. Spróbuj z tym walczyć i namów też do tego swoich współlokatorów. 

  • Uważaj na lodówkę

Lodówko-zamrażarka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w naszych domach. Przez to, że jest włączona przez cały czas, bezustannie pobiera energię. Dodatkowo, każdy napływ ciepłego powietrza do jej wnętrza powoduje, że musi zużyć dodatkową ilość prądu, aby znów zejść do odpowiedniej temperatury. Dlatego nigdy nie wkładaj do niej nawet lekko ciepłego dania, a drzwi do lodówki staraj się zamykać jak najszybciej. Zwróć też uwagę na to, czy używany sprzęt posiada system No-Frost. Jeśli nie, konieczne będzie jej rozmrożenie minimum raz na pół roku, ponieważ w wyniku gromadzenia się lodu lodówka musi zużywać coraz więcej energii, co także generuje wyższe rachunki za prąd.

  • Korzystaj z przykrywki w trakcie gotowania

Czy wiesz, że gotując bez przykrycia wydłużasz czas gotowania potrawy i zwiększasz ilość zużytej energii? Pokrywki nie tylko hamują utratę ciepła, ale zatrzymują też parę wodną, która pozostając w garnku, przyśpiesza proces gotowania. Zwróć uwagę czy posiadasz komplet pokrywek do wszystkich garnków obecnych w mieszkaniu i korzystaj z nich tak często, jak to możliwe. Stosując przykrywki w trakcie gotowania potrawy nie tylko będziesz krócej korzystać z płyty indukcyjnej, przez co oszczędzisz prąd i pieniądze, ale też szybciej siądziesz do stołu 🙂 

  • Wyciągnij wtyczkę

Czy wiesz, że nieużywany, ale wpięty do gniazdka sprzęt nadal pobiera energię? Nie zdajemy sobie sprawy, że domowe urządzenia pozostawione w trybie “stand by” to największy złodziej prądu. Stale migająca czerwona dioda telewizora może kosztować cię rocznie nawet kilkanaście złotych. Jeśli doliczysz do tego wszystkie odtwarzacze, radio czy stację dokującą np. do odkurzacza, wyjdzie z tego spora kwota. Dlatego jeśli nie używasz danego sprzętu, wyłącz go zupełnie, także z prądu.

  • Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Inny sposób na to, by oszczędzać prąd, to racjonalne korzystanie z urządzeń gospodarstwa domowego. Wszystkie mieszkania w abonamencie wyposażone są w nowoczesny sprzęt AGD, dopasowany wielkością i możliwościami do ilości mieszkańców przewidzianych w lokalu. Zadbaj o to, aby nie robił tzw. “pustych przebiegów”. Gdy zmywarka nie jest jeszcze zapełniona, nie włączaj jej. Podobnie postępuj z pralką – poczekaj z praniem do czasu, aż uzbierasz pełny wsad. Dzięki temu rzadziej będziesz korzystać z tych sprzętów i zaoszczędzisz prąd.

  • Wyłącz piekarnik wcześniej

Piekarnik jest gorący nawet przez kilkadziesiąt minut po jego wyłączeniu. Warto skorzystać z tej temperatury zwłaszcza w przypadku potraw, które są już niemal gotowe. Dopieką się one z pewnością bez dodatkowej pracy sprzętu, a my zaoszczędzimy sporo prądu.

  • Zagotuj w czajniku tyle wody, ile w danej chwili potrzebujesz

Każdemu z nas zdarza się napełniać czajnik do pełna, kiedy w rzeczywistości mamy zamiar zalać tylko jeden kubek herbaty. Pamiętaj, że im więcej wody nalejesz, tym dłużej czajnik będzie ją gotował i pobierał energię.

  • Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia

Za każdym razem, gdy otwieramy piekarnik, temperatura w jego wnętrzu maleje i urządzenie będzie musiało nagrzać się ponownie, zużywając przy tym sporo prądu.

  • Włącz funkcję automatycznego wyłączenia sprzętów

Zdarzyło ci się kiedyś zasnąć oglądając film lub serial? Albo zostawić włączony telewizor lub radio wychodząc z domu jedynie do pobliskiego sklepu? W takich sytuacjach sprzęt wykorzystuje prąd zupełnie na marne. Dlatego ustaw opcję wyłączania telewizora lub laptopa, np. po godzinie od jego nieużywania.

  • Zrezygnuj z oświetlenia sufitowego na rzecz lampki

Nie zawsze musisz oświetlać całe pomieszczenie silnym światłem. Zastanów się, ile czynności dziennie jesteś w stanie wykonać korzystając jedynie z lampy stojącej lub nocnej? A używanie mniej intensywnego oświetlenia pozwoli ci zaoszczędzić energię elektryczną. 

To tylko kilka przykładów, których wdrożenie nic cię nie kosztuje, a wręcz przeciwnie – możesz dzięki nim zwiększyć oszczędności. Pamiętaj, że żeby wytworzyć w sobie i twoich domownikach nawyk oszczędzania prądu, potrzebujecie czasu. Nie poddawaj się, wybierz z powyższej listy najlepsze dla ciebie sposoby i konsekwentnie się do nich stosuj co najmniej przez miesiąc. Szybko odczujesz, że to działa.