W atrakcyjnej lokalizacji, nowoczesne, dobrze umeblowane, w przystępnej cenie – znalezienie takiego lokum jest trudnym zadaniem, zwłaszcza, jeśli poszukujesz go nie tylko w innym mieście, ale i kraju. Nasi bohaterowie udowadniają, że jest to możliwe, a przeprowadzka do kraju nad Wisłą może przebiegać sprawnie i bez stresu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyliczył, że na koniec pierwszego półrocza 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było dokładnie 1 mln 11 tys. 820 obcokrajowców. Podejmują tu pracę, osiedlają się, sprowadzają lub zakładają swoje rodziny. A rozpoczynając życie w Polsce zderzają się z nieznanym im rynkiem najmu. Jeśli trafią na przyjazną ofertę najmu jak mieszkanie w abonamencie od Resi4Rent, unikną nieprzyjemnych doświadczeń, jak np. dyskryminacja ze względu na pochodzenie. O wynajęciu lokum na prostych zasadach, bez skomplikowanych procedur i przede wszystkim bezpiecznie przekonali się m.in. Dan z Luksemburga i Alexandra z Białorusi. Na czym polega taki najem?

#zdalne formalności

Alexandra decyzję o przeprowadzce do Polski podjęła w pierwszych dniach wojny w Ukrainie, gdzie mieszkała od paru miesięcy. Mieszkanie w budynku Resi4Rent w Łodzi polecił jej znajomy. Wcześniej na krótki czas zatrzymała się w innym mieście, mając nadzieję, że szybko wróci do Ukrainy.

 – Nie wiedziałam jak długo zostanę w Polsce. Gdy okazało się, że zamieszkam tu na dłużej, znajomy pracujący w Łodzi podesłał mi link do strony Resi4Rent, na której w bardzo transparentny sposób były przedstawione wszystkie opcje i warunki najmu . Porównałam inne oferty firm, ale nic nie przykuło mojej uwagi. Wiedziałam, że w ciągu dwóch tygodni będę już w Łodzi, potrzebowałam gwarancji rezerwacji mieszkania i tego, że będzie ono dostępne dla mnie od razu, kiedy przyjadę. Mieszkanie obejrzałam zdalnie i natychmiast podjęłam decyzję o wynajmie. Nie wyobrażałam sobie wcześniej, że można w ten sposób wszystko załatwić. Okazało się, że przez Internet można obejrzeć mieszkanie, a nawet sprawdzić widok z okna i łatwo dokonać wyboru będąc w stałym kontakcie z osobą z firmy, która odpowiadała na wszystkie moje pytania. Po podpisaniu umowy – również online, mieszkanie już na mnie czekało, a w dniu, w którym przyjechałam do Łodzi odebrałam klucze i od razu się wprowadziłam – dzieli się swoimi doświadczeniami Alexandra.

#bezpieczeństwo transakcji i pomoc w formalnościach

Dla potencjalnych klientów, w tym tych z zagranicy, ważnym aspektem jest bezpieczeństwo całego procesu.

– Otrzymałam link do dokumentów, który automatycznie przekierował mnie do umowy online, nie było żadnych dodatkowych procedur, wszystko było jasne. Podczas sporządzania umowy moja opiekunka klienta doradziła mi, abym do kontraktu najmu dopisała członków rodziny, co ułatwi im procedurę sformalizowania legalnego pobytu w Polsce. Okazało się to bardzo pomocne przy tzw. zameldowaniu czasowym – mówi Alexandra.

#elastyczność

Niektórzy nie wiedzą jak długo zostaną w Polsce, jak potoczy się ich dalsze życie i na jaki okres będą wynajmować mieszkanie. Opcja zawarcia umowy na 3, 6 lub 12 miesięcy z gwarancją niezmiennych w tym czasie warunków najmu oraz możliwością przedłużenia jest bardzo wygodna. Taką elastyczność docenia pochodzący z Luksemburga Dan. Mężczyzna przeprowadził się do Polski na początku 2021 roku w związku ze zmianą pracy. Zamieszkał w Browarach Warszawskich, w centrum stolicy. Mieszkanie w abonamencie znalazł przez internet.

– Wysłałem zapytanie i od razu odezwała się do mnie osoba, która przedstawiła mi opcje dostępne w preferowanym przeze mnie budżecie. Przez videocall mogłem zobaczyć kilka mieszkań, porównać ich rozkład i umeblowanie. Nie wiedziałem jak długo zostanę w Polsce, mój pierwszy kontrakt zawodowy był przewidziany na 6 miesięcy, dlatego możliwość krótkoterminowego najmu była dla mnie istotna – wyjaśnia Dan. Podkreśla, że ważne było dla niego również przedstawienie warunków umowy w języku angielskim. – Mogłem sprowadzić wszystkie ważne dla mnie detale, wpłaciłem depozyt, a w dniu mojego przyjazdu od razu odebrałem klucze i mogłem się wprowadzić. – Przyleciałem samolotem i naturalnie nie mogłem wziąć ze sobą wszystkich rzeczy. Przed przeprowadzką do Polski wysłałem kilka paczek, które dotarły tu bardzo szybko. Obsługa R4R odebrała je i przechowała do mojego przyjazdu, a w dniu, kiedy się wprowadziłem wszystko już na mnie czekało. To bardzo ułatwiło mi zaaklimatyzowanie się w nowym mieszkaniu – podkreśla Dan.

#pomoc w razie awarii

Alexandra i Dan cenią sobie to, że nie muszą się martwić wystąpieniem ewentualnej awarii lub usterki. W ramach mieszkania w abonamencie mają dostęp do pakietu technicznego i kontakt z biurem obsługi klienta Resi4Rent.

 – Mamy system, w którym generujemy zgłoszenie  i firma od razu się z nami kontaktuje. Jeśli coś nie działa, administracja przysyła ekipę techniczną, aby sprawdziła usterkę. To bardzo komfortowe rozwiązanie – podkreśla Alexandra.

#atrakcyjna lokalizacja

Mieszkanie w centrum aglomeracji miejskiej, gdzie znajdują się uczelnie i oddziały największych firm oraz instytucji jest prawdziwą perełką na rynku najmu. Na atrakcyjność takiego lokum wpływa także bliskość infrastruktury komunikacyjnej, kulturalno-rozrywkowej, usług, punktów handlowych oraz skwerów i parków. Takie kryteria spełniają budynki Resi4Rent, w tym Browary Warszawskie.

– To ścisłe centrum, dzięki temu mam blisko do pracy, a także do innych miejsc, które są na wyciągnięcie ręki. Wszystko czego potrzebuję jest blisko domu. Poza tym, jest świetnie skomunikowane z innymi miejscami w Warszawie i znajduje się stosunkowo blisko do autostrady, jeśli chce się wyruszyć poza miasto (dojazd do drogi S8 – przyp. red.) – mówi Dan.

#mieszkanie na własnych zasadach

Mieszkańcy cenią sobie nie tylko komfort mieszkania, serwis i fakt, że w każdym obiekcie jest opiekun, do którego można zwrócić się w razie potrzeby, ale też jakość sąsiedzkiego życia.. Organizowane są akcje specjalne, jak np. wspólne zajęcia sportowe, eventy dla rodzin z dziećmi i program lojalnościowy z rabatami do atrakcyjnych miejsc usługowych i gastronomicznych w okolicy. Alexandra od lipca wynajmuje mieszkanie razem z mamą i dzieckiem.

– Nie znam jeszcze wszystkich sąsiadów, natomiast z pewnością w naszej społeczności jest wiele osób z dziećmi w najróżniejszym wieku. Mamy wiele wspólnych tematów i możemy spotykać się na placu zabaw – mówi kobieta. – Super jest to, że można mieszkać ze zwierzętami, choć ja na razie nie mam tu żadnego pupila. Poza tym wszyscy są dla siebie uprzejmi, mieszka się tu przyjemnie i spokojnie, nie ma hałasu ani imprez, które by przeszkadzały innym – dodaje Dan. Oboje przyznają, że mieszkają w budynkach, w których społeczność sąsiedzka jest mieszana – zarówno polska, jak i obcojęzyczna, a mieszkanie w takiej zróżnicowanej, międzynarodowej społeczności sprzyja integracji i pomaga poczuć się jak u siebie.