Zwierzęta w domu wciąż nie są akceptowane przez niektórych właścicieli mieszkań na wynajem. Choć trudno to zrozumieć, mały piesek może okazać się przysłowiową kością niezgody pomiędzy potencjalnym najemcą i wynajmującym. W tej sytuacji znalezienie idealnego lokum spędza sen z powiek każdemu, kto szuka metrażu dla siebie i ukochanego pupila. 

Jeżeli posiadasz zwierzę i traktujesz je jak członka rodziny, to doskonale wiesz, że w trakcie poszukiwań mieszkania do wynajęcia musisz wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników. W końcu mieszkanie będzie służyło nie tylko tobie, ale i twojemu podopiecznemu. Zwierzęta w domu mają swoje własne wymagania, kluczową sprawą jest jednak to, czy właściciel mieszkania zgodzi się na czworonożnego lokatora. Jeśli tak, koniecznie sprawdź umowę najmu i zwróć uwagę czy zawiera zapisy na ten temat.

Mały piesek i jego właściciel chętnie wynajmą mieszkanie od zaraz!

Czas lockdownów dużo łatwiej było przetrwać w towarzystwie domowych zwierzaków. Konieczność pracy zdalnej i izolacja sprawiły, że Polacy tłumnie ruszyli do schronisk, wiele osób zdecydowało się na adopcję psa lub kota. Choć według badań SW Research1 adopcję psa rozważała blisko połowa Polaków, to przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymały ich obawy związane z socjalizacją lub brak odpowiednich warunków mieszkaniowych. Te ostatnie szczególnie dotykają ludzi młodych, żyjących w nieformalnych związkach lub tworzących mniej liczne, a nawet jednoosobowe gospodarstwa domowe. Niestety na rynku prywatnym niezwykle trudno jest znaleźć mieszkanie przyjazne zwierzętom. Właściciele prywatnych mieszkań do wynajęcia często już w ofertach najmu wyraźnie zaznaczają, że nie godzą się na ewentualną obecność zwierząt. Choć Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę zwierząt domowych, które przypadają na jednego mieszkańca, to posiadacze mieszkań na wynajem nie patrzą przychylnie na futrzastych pupili. U podstaw takiego nastawienia leży często irracjonalna obawa przed szkodami jakie wyrządzi zwierzę lub lęk przed niezadowoleniem sąsiadów. Nawet właściciel kanarka lub egzotycznej papugi może napotkać opór. A zamieszkanie z nimi pod jednym dachem, bez poinformowania o tym właściciela jest naruszeniem umowy najmu, a w skrajnych przypadkach może stanowić podstawę do eksmisji. Jaką więc alternatywę mają właściciele czworonogów oraz ci, którzy marzą o ich posiadaniu?

Zwierzęta w mieszkaniu w abonamencie

Znacznie większe zrozumienie w tej kwestii wykazują firmy specjalizujące się w instytucjonalnym najmie mieszkań. Tu na pierwszym miejscu stawiany jest klient i jego potrzeby. Mieszkanie w abonamencie z założenia jest dostosowywane do jego stylu życia i daje wolność wyboru. Firmie, która wynajmuje ci mieszkanie zależy, abyś poczuł się jak u siebie w domu, nie musisz więc obawiać się, że ktoś będzie składał ci niezapowiedziane wizyty i ingerował w twoje życie. Jeśli zwierzę jest jego częścią, nikt nie będzie stwarzał z tego powodu problemów. W Resi4Rent ze swoimi domowymi pupilami mieszka aż połowa klientów, a zwierzaki są pełnoprawnymi członkami społeczności tworzonej przez mieszkańców. 

Czego potrzebuje pies?

Ważna jest lokalizacja. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, dowiedz się więcej o okolicy. Czy w pobliżu jest gabinet weterynaryjny i pomoc dla zwierząt? Duży park, do którego można się wybrać na spacery z psem i pozytywnie nastawiona do zwierzaków wspólnota mieszkaniowa to kolejne czynniki, jakie powinno spełniać idealne mieszkanie miłośnika zwierząt. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak bardzo twoje nowe mieszkanie oddalone jest od miejsca pracy, czy odległość nie spowoduje, że dużo czasu będziesz spędzać na dojazdach, podczas gdy zwierzę będzie długie godziny czekało na ciebie w domu? Mieszkania w abonamencie zlokalizowane są głównie w centrach miast lub w ich dobrze skomunikowanych i odpowiednio zagospodarowanych dzielnicach. Ich dużą zaletą jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej, licznych restauracji, kawiarni, klubów i terenów zielonych, ale także uczelni wyższych i centrów biznesowych. Doskonale wpisują się w ideę 15-minutowego miasta, w którym wszystko co niezbędne do wygodnego życia znajdziesz w zasięgu spaceru lub przejażdżki rowerem.

Zwróć też uwagę na konkretne potrzeby swoich zwierzaków. Jeśli twój pies potrzebuje wyjątkowo częstych spacerów, możliwość wyboru mieszkania z ogródkiem będzie super rozwiązaniem. Ważny jest także układ i wielkość mieszkania. To powinna być komfortowa przestrzeń zarówno dla ciebie jak i zwierzaka, zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie. Pamiętaj, że na tej przestrzeni muszą zmieścić się też wszystkie akcesoria: miska z jedzeniem, ale też wygodne legowisko, kuweta dla kota (jeśli jesteś kociarzem), a w przypadku innych, egzotycznych pupili, terrarium lub akwarium.

Pies w bloku to nie problem! Poznaj zalety najmu instytucjonalnego

Usługa mieszkania w abonamencie daje możliwość wybrania odpowiedniego metrażu, piętra czy widoku za oknem. Wraz z wynajmem w pełni wyposażonego 1-,2- lub 3-pokojowego mieszkania, w cenie abonamentu dostajesz pakiet dodatkowych świadczeń, takich jak profesjonalna usługa zarządzania najmem i skupiona na twoim komforcie obsługa klienta. W cenie abonamentu oprócz mieszkania, możesz liczyć również na stały dostęp do sieci Wi-Fi i korzystać z panelu online pozwalającego na zarządzanie płatnościami. Resi4Rent zapewnia opiekę konserwatora i naprawy sprzętów, odświeżanie lokali, do twojej dyspozycji pozostaje też na miejscu w każdej inwestycji dedykowany zespół biura obsługi klienta. Jako wynajmujący możesz korzystać też z szeregu benefitów przeznaczonych dla mieszkańców, takich jak wspólne zajęcia sportowe, pakiety lojalnościowe czy akcje budujące dobre relacje sąsiedzkie, nie tylko podczas wspólnych spacerów z waszymi podopiecznymi.


1 https://swresearch.pl/news/adopcja-zwierzat-w-polsce-raport-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-psa