Gdzie szukać mieszkania? Na co powinieneś zwrócić uwagę w trakcie oglądania lokalu? Czy warto zdecydować się na opcję mieszkania w abonamencie? Przedstawiamy listę 10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wynajmiesz mieszkanie.

Z badań wynika, że jedynie 27% Polaków jest zadowolonych ze swojego lokum.[1] Pozostali często mieszkają w źle urządzonych za małych lokalach, zlokalizowanych daleko od miejsca pracy, przez co dużą część czasu spędzają w korkach. Kupując mieszkanie trudno jest przewidzieć czy za rok lub dwa wciąż będzie spełniać wszystkie oczekiwania. Czy wynajmując łatwiej jest znaleźć miejsce idealnie odpowiadające na aktualne potrzeby? Co musisz wiedzieć, aby nie żałować podjętej decyzji? Pytań jest wiele, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze elementy, które powinien wziąć pod uwagę każdy, kto decyduje się na wynajem mieszkania. Przeczytaj!

1. Budżet mieszkaniowy

Na samym początku poszukiwań swojego nowego domu musisz określić, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie na ten cel. Od momentu podpisania umowy będzie to twój stały koszt, na który musisz mieć zabezpieczone środki, bez względu na sytuację finansową w danym miesiącu. Podpisując umowę zobowiązujesz się bowiem płacić określony czynsz do końca jej trwania. Należy również przygotować pieniądze na wpłatę kaucji. Jej celem jest zabezpieczenie środków np. na wypadek zalegania z czynszem lub pokrycie potencjalnych szkód. Pamiętaj, że jest ona zwrotna i rozliczana w momencie rozwiązania lub zakończenia umowy najmu.

2. Wielkość lokum

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie dobrze przemyśl jakiego metrażu i ile pokoi będziesz potrzebować. Ile osób będzie z tobą mieszkało? Co zazwyczaj robisz w mieszkaniu i ile przestrzeni rzeczywiście wykorzystujesz? Czy zamierzasz pracować z domu i potrzebne będzie wygospodarowanie w tym celu niewielkiej przestrzeni biurowej? Czy dzieciom wystarczy jeden wspólny pokój, czy potrzebują osobnych pomieszczeń? Jeśli tak, lepsze będzie dla was wynajęcie mieszkania 2 lub 3 pokojowego z osobną sypialnią i salonem niż niewielkie studio, które z kolei sprawdzi się idealnie dla singla czy pary bez dzieci.

3. Jaka lokalizacja?

Wybór miejsca najlepiej dopasować do tego, gdzie najwięcej czasu spędzasz poza domem. Blisko uczelni lub biura, albo przynajmniej z wygodnym i szybkim dojazdem do tych miejsc. Zwróć uwagę na trasę, którą będziesz codziennie pokonywać. Czy przypadkiem nie wydaje się szybka tylko na mapie, a w rzeczywistości oznacza stanie w ciągnących się kilometrami korkach? Warto też przyjrzeć się bliżej otoczeniu nowego mieszkania. Czy w okolicy znajduje się sklep, w którym zrobisz codzienne zakupy? Czy okolica jest cicha? Czy w pobliżu są parki lub miejsca zieleni, w których możesz rano pobiegać lub pospacerować z psem? Jeśli natomiast lubisz wieczorne wyjścia z przyjaciółmi, sprawdź czy w pobliżu znajdują się atrakcyjne kluby i restauracje. To ważne, abyś dopasował lokalizację mieszkania do swoich potrzeb, a nie na odwrót.

4. Miliony oferty…czy aby na pewno?

Serwisy ogłoszeniowe, social media, lokalna prasa, słupy ogłoszeniowe, biura nieruchomości, przechadzka po wymarzonej okolicy i obserwacja czy na klatkach schodowych lub balkonach nie wiszą interesujące ogłoszenia? Szukanie mieszkania w ten sposób to już na szczęście historia, a część z tych opcji jest w ogóle niemożliwa, jeśli chcesz wynająć mieszkanie w innym mieście, najlepiej szybko i bez problemu. Dziś mieszkanie możesz znaleźć, obejrzeć, a nawet podpisać umowę zdalnie przez platformę oferującą mieszkania w abonamencie. Zobacz jaki masz wybór. Natomiast o samych warunkach podpisywania umowy zdalnie w Resi4Rent przeczytasz w rozmowie z naszymi lokatorami, Danem z Luksemburga i Alexandry z Białorusi.

5. Umowa – bez niej ani rusz

Nie wynajmuj nigdy mieszkania bez podpisania umowy. Powinna być ona podstawą każdego najmu mieszkania, to gwarancja dotrzymania deklaracji złożonych przez obie strony, bez której w przyszłości mogą pojawić się problemy. O tym jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa najmu i co powinna zawierać, aby najem był dla ciebie bezpieczny, przeczytasz w naszym artykule.

6. Czynsz – ile wynosi i co zawiera?

Jest to podstawowa kwestia, na którą musisz znać odpowiedź zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty związane z wynajmem mieszkania. W usłudze mieszkania w abonamencie otrzymujesz zakwaterowanie w umeblowanym i w pełni wyposażonym w sprzęty AGD lokalu, a także dostęp do sieci Wi-Fi, dedykowany panel online do zarządzania rozliczeniami, serwis techniczny i stałą opiekę biura obsługi klienta na miejscu w każdym obiekcie.

Ponadto zorientuj się:

W Resi4Rent w przypadku opłat za media masz możliwość wyboru – chcesz rozliczać się według rzeczywistego zużycia, czy może według stałej, zawsze takiej samej kwoty, dzięki czemu zimowe opłaty za prąd nie będą dla ciebie żadnym zaskoczeniem? To twoja decyzja.

7. Nowoczesna budownictwo czy stara kamienica?

Mieszkania w starych kamienicach z pewnością mają swój wyjątkowy urok. Zdobione elewacje, wysokie sufity, dzięki którym wnętrza wydają się przestronne i jasne. Ich minusem mogą być jednak zaniedbane części wspólne czy problemy z termoizolacją. Mieszkania w nowoczesnych budynkach są projektowane w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne. Zwykle są również bardzo dobrze ogrzane i mają sprawnie funkcjonujący system wentylacji zapewniający stały dopływ świeżego powietrza. Niektóre nowe osiedla są dodatkowo zamknięte, co także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. W przypadku Resi4Rent wszystkie obiekty posiadają system monitoringu i ochronę, która dba o bezpieczeństwo lokatorów 24 godziny na dobę. Lokale natomiast projektowane są bezpośrednio pod wynajem, dlatego nie ma w nich nieużytkowych przestrzeni, za których utrzymanie i ogrzanie trzeba płacić. Podczas wyboru miejsca sprawdź także, czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska, czy w budynku jest wózkownia miejsce, gdzie możesz zaparkować samochód lub zostawić rower.

8. Czy mogę wprowadzić się z kotem?

Wielu właścicieli lokali sprzeciwia się wynajmowaniu mieszkań osobom ze zwierzętami, obawiając się dodatkowych zniszczeń, nadmiernego hałasu, nieprzyjemnego zapachu czy po prostu konfliktów z sąsiadami. Często jest to szczególnie widoczne w przypadku nowych mieszkań i apartamentów wykończonych w wysokim standardzie, których właściciele klarownie dają do zrozumienia, że nie życzą sobie czworonożnych lokatorów. 
Co jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez swojego pupila? – W Resi4Rent to nie ty musisz dostosowywać się do mieszkania. Mieszkanie w abonamencie jest dostosowane do twojego stylu życia, a jeśli zwierzak jest jego częścią, nikt nie będzie stwarzał z tego powodu problemów. Ze swoimi domowymi pupilami mieszka u nas aż połowa klientów, a jako właściciele budynku zapewniamy odświeżanie lokalu po każdym najemcy, nie straszna jest nam zatem kocia sierść i ślady łap na ścianie. Uczulamy jednak na sprzątanie po swoim czworonogu 🙂

9. Kto za co odpowiada?

Czy za zepsutą pralkę płaci lokator, czy wynajmujący? Kto powinien zająć się naprawą drzwi wejściowych? Chcąc uniknąć wszelkich nieporozumień, sprawdź jakie obowiązki leżą po stronie najemcy, czyli twojej, a jakie wynajmującego. Wszelkie wątpliwości powinna regulować umowa, a kluczowe są tu zapisy dotyczące konsekwencji w przypadku zniszczeń lokalu i ewentualnych awarii sprzętu. Warto zapoznać się z tymi zapisami wcześniej, aby nie być później rozczarowanym. O tym co zrobić, gdy wydarzy się awaria pisaliśmy już TU.

10. Co na to sąsiad?

Nikt lepiej nie opowie ci więcej o warunkach mieszkania w danej lokalizacji niż osoba, która poznała je na własnej skórze. Warto spotkać się ze swoim przyszłym sąsiadem i porozmawiać szczerze o mieszkaniu na wybranym osiedlu. Informacje zebrane w ten sposób pomogą ci podjąć ostateczną decyzję. Ponadto zawsze dobrze jest dzielić budynek z ludźmi, którzy są w podobnym wieku albo sytuacji życiowej. Łatwiej wówczas nawiązać wspólny kontakt i zawrzeć bliższą znajomość polegającą nie tylko na odpowiadaniu sobie “dzień dobry” w windzie. W przypadku Resi4Rent większość mieszkańców to osoby młode, lubiące niezależność. Osoby chętne do spędzania czasu w większym gronie mogą korzystać z dodatkowych zajęć organizowanych dla mieszkańców lub wyjść do pobliskich restauracji czy klubów fitness w ramach zniżek oferowanych przez naszych partnerów.

Pamiętaj, że decydując się na wynajem mieszkania spędzisz w nim najprawdopodobniej co najmniej kilka miesięcy. Dlatego nie obawiaj się zadawać pytań zanim podpiszesz umowę.


[1] Raport “Nie ma jak w domu! Czyli jak mieszkają Polacy”, Echo Investments, 2022.