Głośna impreza do białego rana, zastawianie korytarza rowerem lub workami ze śmieciami, w lecie grillowanie karkówki na balkonie, a na dokładkę palenie papierosów i kapiące pranie – jeśli chcesz zrazić do siebie sąsiadów, takie zachowania z pewnością zagwarantują ci brak sympatii wspólnoty mieszkaniowej. Jak budować dobre relacje ze współmieszkańcami?
Co wypada, a czego nie wypada sąsiadowi? Bywa, że wśród mieszkańców są jednostki utożsamiające się ze słowami fraszki Aleksandra Fredry „wolnoć Tomku w swoim domku”. Jednak by dbać o dobre stosunki sąsiedzkie lepiej odłożyć je między bajki i kierować się zasadami dobrego wychowania, które pozwolą wszystkim mieszkańcom żyć w zgodzie, spokoju i harmonii. Jakie zachowania mogą stanowić przysłowiową kość niezgody? Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które najczęściej wywołują konflikty. Przestrzeganie dobrych praktyk sąsiedztwa pozwoli ich uniknąć.
Cisza nocna
Uciążliwy hałas dochodzący od sąsiadów zza ściany, remont mieszkania przeciągający się do późnych godzin nocnych (a nawet porannych, zwłaszcza w weekendy), imprezy z głośną muzyką, gra na instrumentach, a w skrajnych przypadkach – nocne awantury. Lista uciążliwych zachowań, które zakłócają ciszę nocną może być naprawdę długa.
Nasza rada:
Pamiętaj, że cisza nocna zwyczajowo obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. Jeśli chcesz zorganizować imprezę bez narażania się na nieprzyjemności, a nawet wizytę policji, poinformuj o swoich planach i orientacyjnej godzinie zakończenia przyjęcia swoich sąsiadów. Zadbaj o to, by po 22 nie było ono zbyt uciążliwe dla otoczenia. Gdy planujesz przeróbki w mieszkaniu, które mogą być głośne, daj o nich znać najbliższym sąsiadom, a także zadbaj by przebiegały one w ciągu dnia, a nie w nocy. I postaraj się zakończyć je najszybciej, jak to możliwe.
Palenie papierosów
Puszczanie przysłowiowego dymka na balkonie, tarasie a nawet na korytarzu i klatce schodowej jest prawdziwą zmorą dla sąsiadów. Wiele osób źle reaguje na dym papierosowy i trudno się im dziwić.
Nasza rada:
Mimo, że zakazu palenia papierosów na balkonie lub tarasie nie ma ani w prawie sąsiedzkim, ani w ustawie antynikotynowej, a nawet nie wspomina o nich umowa najmu, to pretensje sąsiada dotyczące uciążliwości twojego nałogu są słuszne. Wiele wspólnot mieszkaniowych wprowadza odpowiednie zapisy dotyczące zakazu palenia w częściach wspólnych oraz w przestrzeniach, w których ta czynność może być uciążliwa dla innych. Jeśli chcesz zapalić papierosa lepiej zrób to podczas spaceru.
Zagracenie przestrzeni wspólnej – konflikt gotowy
Worki ze śmieciami na korytarzu i klatce schodowej, rowery, wózki dziecięce czy inne sprzęty, które nie mieszczą się w domu … Zagarnianie wspólnej przestrzeni na cele prywatne zdecydowanie nie spodoba się sąsiadom. I słusznie. Nie dość, że jest to nieestetyczne, może być także niebezpieczne. Korytarz i klatka schodowa stanowią ciąg komunikacyjny. Ma zapewniać i umożliwiać swobodne przejście oraz dostęp do pozostałych pomieszczeń. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w nagłych wypadkach, gdy niezbędna jest ewakuacja budynku lub dotarcie pomocy medycznej. Zalegający w korytarzu rower może w skrajnych wypadkach opóźnić akcję ratunkową.
Nasza rada:
Nie tarasuj sprzętami wspólnej przestrzeni. W budynkach przewidziane są miejsca dla rowerów czy wózków. Jeśli brakuje ci przestrzeni, dowiedz się w biurze obsługi klienta, czy Twój obiekt dysponuje dodatkowym miejscem np. w piwnicy lub magazynie.
Grillowanie na balkonie, czyli jak zrazić do siebie sąsiadów
Zapach grillowanej karkówki czy kiełbasy może miło nęcić zmysły, jednak twoim sąsiadom biesiada pod gołym niebem może nie przypaść do gustu. Unoszący się w powietrzu gęsty dym w połączeniu z olejem nie zawsze jest pożądaną mieszanką zapachową. Co więcejz pozoru niewinny grill może zostać uznany za zagrożenie pożarowe, a to może oznaczać wezwanie straży pożarnej lub miejskiej oraz karę grzywny.
Nasza rada:
Jeśli bardzo zależy ci na grillowaniu, możesz skorzystać z miejskich przestrzeni, które mają specjalnie do tego wyznaczone miejsca. Doskonałą alternatywą, zwłaszcza w lokalizacjach mieszkań Resi4Rent, jest bliskość restauracji i barów. Możesz się udać do nich ze znajomymi i przy wspólnym posiłku miło spędzić czas.
Zwierzęta w domu – kość niezgody między sąsiadami
Wałęsające się bez nadzoru czworonogi w częściach wspólnych lub na patio, mogą uprzykrzać życie innym współmieszkańcom, zwłaszcza jeśli na wypielęgnowanych trawnikach załatwiają swoje potrzeby.
Nasza rada:
Zwierzęta w domu powinny być zawsze pod opieką właściciela. Wychodząc z pupilem na spacer weź ze sobą smycz oraz woreczki do usuwania nieczystości. Nie narażaj sąsiadów na dyskomfort spowodowany biegającym wolno psem, szczególnie jeśli jest to rasa o dużych gabarytach.
5 kluczowych zasad, czyli kodeks dobrego sąsiada:
1. Poznaj swoich sąsiadów – gdy wprowadzasz się do nowego mieszkania, daj się jak najszybciej poznać mieszkańcom twojego bloku i piętra. Wykorzystaj wszelkie sposobności: przypadkowe spotkanie przy drzwiach, skrzynce na listy czy windzie. Możesz też zapukać do najbliższych sąsiadów i przedstawić się. To dobry sposób na nawiązanie znajomości.
2. Pamiętaj o zwykłym „dzień dobry”. Pozdrawianie mieszkańców, gdy mijasz ich na klatce schodowej, czy przy wejściu do budynku, jest absolutną koniecznością. Świadczy także o dobrych manierach. Chyba nie chcesz wyjść na aroganta i osobę niegrzeczną?
3. Zadbaj o small talk. Krótka, niezobowiązująca rozmowa o przysłowiowej pogodzie, także wpływa na jakość stosunków sąsiedzkich i pomaga przełamać pierwsze lody. Jeśli jednak widzisz, że współmieszkaniec właśnie się spieszy lub jest w towarzystwie – nie zagaduj na siłę.
4. Bądź uczynny. Przytrzymanie drzwi, pomoc w niesieniu ciężkich toreb czy zniesienia roweru – to drobne gesty sąsiedzkiej uprzejmości. To także jeden ze sposobów okazania życzliwości innym.
5. Przestrzegaj regulaminu wspólnoty mieszkaniowej. Dostosuj się do zasad, które panują w twoim sąsiedztwie. Szanuj reguły dotyczące użytkowania przestrzeni wspólnej czy ciszy nocnej. Przestrzegaj także zasad, o których mówi umowa najmu.
Złote zasady dobrego sąsiedztwa w Resi4Rent:
- Nie wystawiaj ani nie gromadź śmieci oraz drobnych, lekkich elementów na balkonie lub korytarzu.
- Worki ze śmieciami wyrzucaj do śmietników, nie zostawiaj ich obok komory czy przed wiatą.
- Parkuj w wyznaczonym miejscu, nie blokuj innych zaparkowanych samochodów choćby na chwilę.
- Nie wyrzucaj niedopałków ani śmieci przez balkon, nie zaśmiecaj w ten sposób ogródka sąsiada.
- Nie zagracaj wspólnej przestrzeni oraz nie pozostawiaj butów przed drzwiami na korytarzu.
Życie w bloku może być przyjemne nie tylko ze względu na komfort mieszkania i lokalizacji, ale także dzięki dobrym stosunkom z sąsiadami. Mieszkanie w abonamencie w Resi4Rent daje wiele okazji do dbania o dobrosąsiedzkie relacje, a przy tym określa jasne zasady współżycia z mieszkańcami. Szanując reguły dobrego współżycia wspólnoty, z pewnością zadomowisz się tu na długo.