Spis treści
Nie masz środków na zakup nieruchomości? Chcesz uniknąć długich formalności i dodatkowych wymagań? W takiej sytuacji warto poszukać alternatywy dla kredytu hipotecznego lub wynajmu nieruchomości na rynku prywatnym. Jedną z nich jest leasing nieruchomości. Opiera się on na podobnych zasadach jak powszechnie znany leasing samochodów czy innych dóbr materialnych.
Przedmiotem leasingu nieruchomości mogą być mieszkania, lokale biurowe, usługowe, handlowe, grunty budowlane, a nawet całe budynki komercyjne czy centra logistyczne i hale magazynowe. Dla uproszczenia jego działanie można sprowadzić do schematu – spółka leasingowa lub bezpośrednio właściciel (leasingodawca) umożliwia leasingobiorcy korzystanie z nieruchomości na czas oznaczony. W zamian ten zobowiązuje się do regularnego spłacania rat. Ich suma wynosi co najmniej równowartość ceny leasingowanej nieruchomości.
Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny czy leasing? Pamiętaj, że aby finansować mieszkanie w ramach leasingu, nie musisz mieć wkładu własnego! To odróżnia to rozwiązanie od kredytu hipotecznego. A w przeciwieństwie do wynajmu leasing nieruchomości daje Ci możliwość przeniesienia prawa własności – po spełnieniu warunków umowy i po z góry ustalonej cenie.
Ogólna zasada działania leasingu jest zatem jasna, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Z artykułu dowiesz się:
- • na czym polega leasing,
- • jakie są rodzaje i zalety leasingu nieruchomości,
- • jak działa leasing nieruchomości dla osób fizycznych,
- • jest leasing nieruchomości na firmę,
- • czy masz jeszcze inne alternatywy na rynku nieruchomości.
Transakcja w ramach leasingu nieruchomości
Podstawą leasingu jest umowa pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, zgodna z art. 709(1)-709(18) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Zawiera szczegóły takie jak:
- • określenie przedmiotu leasingu,
- • okres trwania umowy,
- • wysokość opłat leasingowych,
- • regulacje dotyczące zasad współpracy i obowiązki stron umowy,
- • dodatkowe warunki np. opcja przeniesienia własności lub sposób korzystania z danej nieruchomości.
Leasing nieruchomości na osobę fizyczną
W przypadku osób, które szukają formy finansowania lokalu na potrzeby własne, zastosowanie ma umowa leasingu konsumenckiego. Po wybraniu mieszkania z dostępnych na rynku ofert na leasing, należy złożyć wniosek do podmiotu oferującego takie rozwiązanie – właściciela lub firmy leasingowej. Następnym etapem jest weryfikacja klienta pod kątem wiarygodności finansowej. Po pozytywnej decyzji można podpisać umowę.
Jeśli chodzi o leasing mieszkania, zaletami tego rozwiązania są: krótszy czas oczekiwania na weryfikację i decyzję oraz mniej obostrzeń i zabezpieczeń niż przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.
Wadą są miesięczne koszty, które mogą przekroczyć zarówno rynkowe stawki najmu, jak i ratę kredytową. Podpisując umowę leasingową, godzisz się na zawarte w niej warunki, tj. podwyższony czynsz za mieszkanie, a także na ryzyko utraty wpłaconych środków, jeśli właściciel nieruchomości zbankrutuje. Po spłacie możesz jednak przenieść prawo własności lokalu na siebie – to zaleta, której nie zastąpisz standardowym wynajmem mieszkania.
Pamiętaj, że zapis o przeniesieniu własności nieruchomości po zakończeniu leasingu musi zostać zawarty w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego!
Nieruchomość w leasing na firmę
Najwięcej ofert na rynku leasingu nieruchomości skierowanych jest do przedsiębiorców. Jeśli należysz do tej grupy, możesz skorzystać z leasingu na firmę. W ten sposób finansujemy nieruchomości komercyjne np. biuro na działalność gospodarczą. Warto skorzystać z leasingu, jeśli w danym momencie nie masz zdolności kredytowej. Historia zobowiązań finansowych Twojej firmy nie jest tak szczegółowo sprawdzana jak przy kredycie hipotecznym.
Najważniejszym kryterium jest wymagana minimalna wartość danej nieruchomości (inna dla mieszkań, a inna dla lokali użytkowych). Zwróć uwagę, że jeśli próg wejścia jest zbyt wysoki (nawet ponad 2 mln zł), może stanowić dużą barierę dla małych przedsiębiorców. Z tego względu finansowanie leasingiem nieruchomości komercyjnych jest lepiej dostosowane do potrzeb oraz możliwości średnich i dużych firm.
Coraz więcej firm rozważa mieszkanie dla pracowników jako formę benefitu pozapłacowego lub narzędzia wspierającego relokację. Leasing nieruchomości może być idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach – przedsiębiorstwo może sfinansować mieszkanie w formie leasingu i udostępniać je zatrudnionym. Takie podejście pozwala nie tylko na większą elastyczność, ale również może pomóc w zatrzymaniu kluczowych specjalistów.
Rodzaje leasingu
Na rynku funkcjonują trzy główne rodzaje leasingu: operacyjny, finansowy oraz stosunkowo mniej popularny leasing zwrotny nieruchomości. Pierwszy zakłada, że w czasie trwania leasingu jego przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy. Pod względem podatkowym pozostaje jego środkiem trwałym w rozumieniu ustawy o PIT i to on realizuje obowiązki z zakresu amortyzacji (koszt uzyskania przychodu stanowią opłaty leasingowe oraz opłata wstępna). Podatek VAT należy zapłacić wraz z ratą.
W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nadal może zakupić mieszkanie lub inny lokal wzięty w leasing, ale dopiero po zakończeniu umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalny okres leasingu operacyjnego nieruchomości wynosi 5 lat, a maksymalny zależy od ustaleń z leasingodawcą.
Jeśli zależy Ci na wcześniejszym przeniesieniu własności, wybierz leasing finansowy. W tym przypadku nabycie nieruchomości nastąpi automatycznie po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej, a w trakcie umowy możesz zaliczyć lokal do swoich środków trwałych i dokonać odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT należy zapłacić z góry. Przepisy nie określają minimalnego i maksymalnego okresu trwania umowy leasingu finansowego.
Ostatnią kategorią jest leasing zwrotny, który zakłada, że po wykupieniu nieruchomości od właściciela, zachowuje on prawo do jej użytkowania. Oznacza to, że możesz sprzedać swój lokal spółce leasingowej, a następnie podpisać z nią umowę leasingową na korzystanie z niego. Po zakończeniu leasingu, masz prawo nabyć z powrotem swoją nieruchomość za jej wartość końcową.
Mieszkanie w abonamencie zamiast leasingu nieruchomości?
Leasing nieruchomości, ze względu na wysoką wartość przedmiotu leasingu, jest zobowiązaniem długoterminowym (co najmniej kilkuletnim). Jeśli oczekujesz bardziej elastycznego podejścia i nie zależy Ci na możliwości zakupu, lepszym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie mieszkanie w abonamencie. Ta forma umożliwia zawarcie umowy najmu na okres od 3 miesięcy do roku, z możliwością przedłużenia. Formalności są ograniczone do minimum, a jedynym kryterium jest zdolność klienta do opłacania czynszu. W ramach abonamentu możesz korzystać z umeblowanego i wyposażonego w sprzęt AGD mieszkania oraz części wspólnych. Mieszkańcy mają zapewnione wsparcie opiekuna klienta, serwisu technicznego i ochrony, a także dostęp do udogodnień i atrakcji dla społeczności Resi4Rent.
Rozważ wszystkie za i przeciw, i wybierz rozwiązanie dostosowane do Ciebie!