Płacić abonament można już nie tylko za telefon. Taka opcja jest możliwa przy korzystaniu także z samochodów, ubrań, najnowszych urządzeń Apple i w końcu też lokali mieszkalnych. Czym tak naprawdę różni się mieszkanie w abonamencie od zwyczajnego najmu?
Obecnie nie jest już konieczne kupowanie i posiadanie rzeczy, aby móc cieszyć się z ich korzystania. Bo po co płacić i gromadzić, skoro można wypożyczać i użytkować w ramach miesięcznej opłaty?
Model subskrypcji lub abonamentu za usługi podbił świat w kilka lat i jest już obecny w wielu obszarach naszego życia. Płyty CD i DVD w domach są już rzadkością, za to namiętnie korzystamy z oferty serwisów takich jak: Netflix, Spotify, Tidal czy Storytel.
Korzystać w ramach abonamentu możemy już np. z.:
- e-booków,
- audiobooków,
- ulubionej muzyki,
- sprzętu elektronicznego,
- samochodów,
- odzieży,
- mieszkania.
Mieć czy być
Czy wiesz, że znaczna większość ankietowanych decyduje się na korzystanie z usług subskrypcyjnych z powodu komfortu ich użytkowania?[1]. W zależności od potrzeb, etapu w życiu czy możliwości finansowych, abonament powinien dostarczać zarówno dobrych doświadczeń, jak i zapewniać wysoki poziomu usług, które w pełni spełniają twoje aktualne oczekiwania. Bo w idei abonamentu chodzi właśnie o:
- niezależność,
- przystępność,
- wygodę,
- wolność,
- elastyczność,
- możliwość wyboru,
- wysoką jakość.
Mniej posiadanych rzeczy na własność, ale za to większy do nich dostęp, w zależności od aktualnych potrzeb, jest lepszy zarówno dla otoczenia i środowiska, jak i naszych finansów. I trudno z tym polemizować.
Mieszkanie od właściciela prywatnego
W Polsce większość osób poszukujących dla siebie lokum na zadane pytanie: “Jak i gdzie znajdę mieszkanie do wynajęcia?” odpowiada:
- “U prywatnego właściciela”
lub
- “Przez pośrednika, w biurze nieruchomości”.
Jednak taka forma najmu mieszkania nadal kojarzona jest z niskim standardem, niezrozumiałymi wymaganiami właścicieli czy świadomością, że kaucja zwrotna nie zostanie już nigdy zwrócona. Często są to:
- mieszkania wynajmowane bez umowy, na tzw. “słowo honoru”,
- lokale już wyposażone, bez możliwości zaaranżowania mieszkania zgodnie z własnymi upodobaniami i gustem,
- mieszkania zawierające przedmioty “nie do ruszenia”, np. rozkładana wersalka, zastawa stołowa po babci czy rzeczy o sentymentalnej wartości dla właścicieli,
- mieszkania, w których obowiązuje casting. A w nim już na starcie na cenzurowanym są rodziny z dziećmi, obcokrajowcy, posiadacze zwierząt czy osoby żyjące w nieformalnych związkach.
Dokładna analiza wyznawanych wartości, sprawdzanie historii życia i składanie niezapowiedzianych wizyt to tylko drobna niedogodność w obliczu poważniejszego problemu jakim jest niezabezpieczenie interesów lokatora i trwałości najmu. Wiedzą to szczególnie ci, którzy potrzebują stabilizacji i chcą cieszyć się z wynajmowanego mieszkania dłużej, a nie zmieniać je co kwartał. Nie da się ukryć, że prywatny rynek najmu jest nieuregulowany i pełen wad.
Wolny wybór, czyli abonament
Czy w abonamencie jest inaczej? Zdecydowanie tak. Wynajem mieszkania może być też rozwiązaniem bezpiecznym, racjonalnym pod względem finansowym i dostępnym w wielu opcjach, spośród których możemy dowolnie wybierać.
W przypadku mieszkań w abonamencie możliwy jest model subskrypcji, w którym wynajmowane mieszkanie nie jest produktem, a kompleksową usługą. W ramach abonamentu możemy korzystać z zarówno niewielkich 1-pokojowych lokali, jak i przestronniejszych, 2- lub 3-pokojowych mieszkań, ale też z dodatkowych usług świadczonych przez profesjonalny zespół opiekunów klienta i administratorów technicznych w każdym z dostępnych budynków, którzy zapewniają na co dzień bezpieczeństwo, komfort i miłą atmosferę.
Jako klient korzystający z mieszkania w abonamencie masz prawo wyboru:
- Długości trwania abonamentu. Może być to zarówno 3 miesiące pół roku, rok lub dłużej,
- Wielkości wynajmowanego lokalu,
- Piętra na jakim usytuowane jest mieszkanie,
- Orientacji względem kierunków słońca,
- Standardu wykończenia mieszkania.
W zamian za opłacanie abonamentu otrzymujesz:
- Mieszkanie, którym mieszkasz po swojemu, jak chcesz i z kim chcesz – sam, z psami i kotami, dzieckiem czy partnerem,
- Umowę najmu z klarownymi zapisami, bez przemyconych niekorzystnych dla ciebie zapisów,
- brak prowizji,
- Ustalony wcześniej standard i wyposażenie lokalu,
- Wysoką jakość obsługi klienta,
- Serwis w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń (także tych z twojej winy),
- Dostęp do Wi-Fi w cenie abonamentu,
- Aplikację z panelem do zarządzania swoją umową najmu, kosztami i rozliczeniami,
- Dostęp do dodatkowych usług oferowanych dla mieszkańców budynku, np. zajęcia sportowe, program lojalnościowy z rabatami do atrakcyjnych miejsc w okolicy,
- W wyjątkowych sytuacjach możliwość zamiany mieszkania np. na większe, w ramach tego samego budynku, miasta czy 6 innych miejscowości, w której swoje budynki posiada firma.
Poza kryterium finansowym, które pozwala ocenić zdolność do płacenia czynszu, właściciele mieszkań na abonament nie stosują żadnych innych wymagań wobec przyszłych lokatorów. Abonament z założenia ma być rozwiązaniem, które zapewni wolność wyboru, wygodę i elastyczność.
Mieszkanie w abonamencie oznacza zatem nie tylko wysoki standard mieszkań i obsługi najemców. To również wygoda mieszkania na swoich własnych warunkach, bez obowiązku angażowania się w nieplanowane remonty i bieżącą konserwację sprzętu.
Model ten jest spójny z nowoczesnym i bardziej zrównoważonym stylem życia. Niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu, statusu materialnego czy narodowości, mieszkanie w abonamencie łączy te osoby, którą chcą być niezależne, żyć według własnych zasad w komfortowych warunkach, w mieszkaniach w dobrych lokalizacjach, w pełni dostosowanych do swoich aktualnych potrzeb.
[1] Subskrypcje 2021, Warszawa, wrzesień 2021, Fundacja DigitalPoland