Jesteś kilka lat po studiach, właśnie dostałeś awans w pracy i czeka cię przeprowadzka do dużego miasta. A może do niedawna często zmieniałeś mieszkania, jeszcze nie wiesz, w której dzielnicy chciałbyś osiąść na stałe. Niezależnie od tego, jaki jest powód zmiany miejsca zamieszkania, jedno jest pewne – póki co interesuje cię wynajem. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: czy wybrać przytulną kawalerkę czy może zamieszkać razem ze znajomi, tak jak bohaterzy kultowego serialu „Friends”?
Każde rozwiązanie – mieszkanie w kawalerce lub w wynajętym pokoju ma swoje zalety. W Polsce panuje przekonanie, że wynajmowanie mieszkań jest domeną studentów lub osób, które są na początku drogi zawodowej. Tymczasem na zachodzie Europy to popularna forma mieszkania także wśród osób dojrzałych i tych, którzy ze względów zawodowych co jakiś czas zmieniają nie tylko miasto zamieszkania, ale i kraj. Ten trend zaczyna być już widoczny także nad Wisłą. Wiele osób, które decydują się na wynajem zastanawia się nad metrażem – przytulnym małym mieszkaniem lub dzieleniem przestrzeni ze współlokatorami. Ciekawym rozwiązaniem w obu przypadkach jest mieszkanie w abonamencie, które zyskuje na popularności.
Kawalerka – mój własny świat
Główną zaletą mieszkania w pojedynkę jest to, że całe lokum jest tylko do twojej dyspozycji. Nie musisz chodzić na kompromisy ze współlokatorami, masz poczucie wolności i niezależności. Nie musisz z nikim ustalać godzin, w których funkcjonujesz: gotujesz lub chcesz skorzystać z łazienki.
W przypadku takiego mieszkania istotna jest także sama definicja kawalerki. Dla jednych to aneks kuchenny połączony z salonem, przedpokojem i oddzielną łazienką, gdzie cały metraż wynosi ok. 25-27 mkw. Dla innych na podobnej powierzchni przestrzeń może być zupełnie inaczej zaaranżowana, gdzie sypialnia jest wydzielona i stanowi dodatkowe pomieszczenie.
Kluczowe pytanie, na jakie należy odpowiedzieć sobie zanim zaczniesz rozglądać się za kawalerką na wynajem, brzmi: jaka przestrzeń jest mi niezbędna do codziennego funkcjonowania? Jeśli źle czujesz się na małych przestrzeniach, lubisz gromadzić rzeczy, a także źle znosisz brak towarzystwa, w takim mieszkaniu raczej nie będziesz czuć się swobodnie. Natomiast każdy, kto potrzebuje dużo prywatności doceni mieszkanie w pojedynkę.
Kawalerka do wynajęcia – na co zwrócić uwagę?
- całkowita cena – czynsz + media (pamiętaj, że w skład czynszu wchodzą także dodatkowe opłaty za wodę czy elektryczność, dowiedz się jakie dokładnie media uwzględnia wynajmujący),
- lokalizacja (m.in. jakie usługi znajdują się w pobliżu, jak daleko jest do pracy, uczelni, jak zorganizowany jest transport publiczny),
- czas obowiązywania umowy,
- wysokość kaucji,
- okres wypowiedzenia umowy,
- dodatkowe zapisy w umowie,
- umeblowanie,
- standard mieszkania.
Dla kogo?
- samotnika / introwertyka
- indywidualisty
- osób, które niechętnie chodzą na kompromisy.
Pokój do wynajęcia, czyli wspólna chata
Dzielenie mieszkania ze znajomi to dobry wybór dla tych, którzy nie lubią mieszkać sami, cenią sobie życie towarzyskie. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest także niższy koszt najmu – wszystkie rachunki i czynsz dzielisz ze współlokatorami. Współdzielenie mieszkania jest idealne także dla tych, którzy lubią działać w grupie. Dyżury sprzątania, zakupów, pilnowanie terminów opłat – takie obowiązki prędzej czy później spadają na barki wybranej osoby. Jeśli więc jesteś urodzonym liderem, a dodatkowo w tworzeniu harmonogramów i grafików czujesz się jak ryba w wodzie, mieszkanie ze współlokatorami nie będzie stanowić dla ciebie problemu. Wówczas warto wybrać takie mieszkanie, w którym pojedynczy pokój spełni twoje oczekiwania, a przestrzeń wspólna, jak łazienka, kuchnia i salon, będą sprzyjały funkcjonowaniu w większej grupie. Dodatkowym atutem będzie balkon lub taras, który w naturalny sposób stanowi przedłużenie salonu.
Zanim zdecydujesz się na pokój do wynajęcia we wspólnym mieszkaniu zadaj sobie pytanie: czy obecność innych osób nie będzie mi przeszkadzać? Taka opcja wynajmu wydaje się atrakcyjna, jeśli nie lubisz spędzać samotnie wieczorów, a prywatna przestrzeń w postaci pokoju pozwala ci zachować balans między poczuciem intymności a dzieleniem mieszkania z innymi osobami.
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju?
- całkowita cena – czynsz + media (ustal dokładnie jak wygląda podział wszystkich opłat wśród współlokatorów),
- lokalizacja (m.in. uwzględnij usługi znajdujące się w pobliżu, a także dojazd do pracy, uczelni, transport publiczny oraz dostęp do rozrywki – klub lub kawiarnie na wspólne wyjścia ze współlokatorami),
- czas obowiązywania umowy (ważne: czy umowa podpisywana jest przez jedną osobę, czy przez wszystkich współlokatorów),
- wysokość kaucji (ustal także ze współlokatorami podział wpłacanej kwoty),
- okres wypowiedzenia umowy (uwzględnij sytuacje, w której jeden ze współlokatorów wypowiada wcześniej umowę),
- dodatkowe zapisy w umowie,
- umeblowanie (jakie macie możliwości aranżacyjne, ewentualne dostosowanie do waszych potrzeb, np. pracy zdalnej),
- standard mieszkania.
Dla kogo?
- ekstrawertyka
- minimalisty
- duszy towarzystwa.
Resi4Rent oferuje zainteresowanym różne opcje wynajmu – mieszkania w abonamencie. W ofercie dostępne są zarówno małe metraże, idealne dla osób, które preferują mieszkanie w pojedynkę, jak i wielopokojowe lokale, które można dzielić ze znajomymi. I najważniejsze – możesz mieszkać z kim chcesz, jak chcesz i jak długo chcesz. W Resi4Rent wszystko jest do ustalenia!