Każda życiowa zmiana, nawet ta wyczekiwana, jest źródłem stresu. Bez wątpienia należy do nich pierwsza przeprowadzka, zwłaszcza jeśli traktujemy ją jako zamknięcie pewnego etapu w życiu i zapowiedź nowego początku.
Według skali stresu opracowanej przez amerykańskich psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, wyprowadzka z domu, konieczność zmiany rytmu dnia i otoczenia powodują silne napięcie emocjonalne i zaburzają poczucie bezpieczeństwa. Do tego dochodzą obciążenia finansowe i ryzyko kredytowe, czyli coraz wyższe koszty zakupu nowego lokum.
Nie dziwi zatem, że w ciągu dekady średni wiek młodych ludzi wyprowadzających się od rodziców wzrósł w 14 europejskich krajach. Według danych Eurostatu Polska mieści się w dziesiątce państw z najwyższym wynikiem – przeciętnie wyfruwamy z rodzinnego gniazda jako 29-latkowie. Przeprowadzka to wyzwanie także dla par powiększających rodzinę, dla których dotychczasowe mieszkanie przestało być wystarczające. W podobnej sytuacji znajdują się również osoby przeprowadzające się do innego miasta ze względu na rozwój kariery zawodowej bądź inne okoliczności życiowe.
Niezależnie od motywacji strach przed zmianą miejsca zamieszkania jest czymś naturalnym, ale nie powinien zamykać nam drogi do nowych możliwości i lepszych warunków życia. Ponadto dzięki podniesieniu standardów na rynku najmu zakup mieszkania przestał być postrzegany jako jedyny sposób na usamodzielnienie się czy poprawę warunków mieszkaniowych. Wraz z rozwojem oferty mieszkań w abonamencie w największych miastach Polski, pojawiło się więcej możliwości, dzięki którym łatwiej „pójść na swoje”.
Przeprowadzka, ale dokąd?
W przygotowaniach do przeprowadzki ważna jest indywidualna perspektywa. Pamiętaj, że nowe mieszkanie powinno być dostosowane do Ciebie, a Ty nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Przed podjęciem decyzji warto wyobrazić sobie, jak nowa lokalizacja sprawdzi się na co dzień – czy znajduje się blisko pracy lub uczelni, czy w pobliżu są przystanki komunikacji miejskiej, stacje rowerów, niezbędne placówki publiczne, ośrodki zdrowia, kluby sportowe, sklepy i restauracje. Ustal priorytety adekwatnie do swojego stylu życia.
Jeśli wybrana oferta pochodzi od indywidualnego właściciela, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny, standard i wyposażenie lokalu. W przypadku mieszkań w abonamencie wszystkie mieszkania są nowe, odświeżone, umeblowane i wyposażone w podstawowe sprzęty AGD oraz Wi-Fi, dlatego od razu można skupić się na ocenie ich funkcjonalności pod kątem własnych potrzeb (czy liczba pomieszczeń jest wystarczająca, czy można zorganizować miejsce na pracę zdalną, kącik zabawy dla dzieci, legowisko dla swojego zwierzaka itd.). Resi4Rent oferuje zarówno kawalerki, jak i mieszkania 2- oraz 3-pokojowe.
Dobrą praktyką w ramach oswajania nowej przestrzeni jest spacer po najbliższej okolicy, zapytanie sąsiadów o ich doświadczenia związane z mieszkaniem na osiedlu, sprawdzenie opinii o wynajmującym. Ponadto aby zminimalizować stres związany z przeprowadzką, warto zadawać jak najwięcej pytań właścicielowi mieszkania lub opiekunom klienta (w przypadku mieszkań w abonamencie). Konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową, na tym etapie można rozwiać wszelkie wątpliwości związane m.in. z opłatami, kaucją zwrotną czy postępowaniem w razie awarii w lokalu.
Jeśli zdecydujesz się na ofertę mieszkania w abonamencie, przygotuj zaświadczenie o dochodach, aby potwierdzić swoją zdolność do opłacania czynszu – to jedyne kryterium brane pod uwagę przed zawarciem umowy. Formalności są przejrzyste, a proces podpisania umowy ograniczony do minimum, co pozwala zaoszczędzić czas i wykorzystać go na odpowiednie zaplanowanie przeprowadzki.
Z jedną walizką czy z całym dobytkiem?
Pakowanie na ostatnią chwilę jest wykonalne, ale lepiej zostawić sobie rezerwę czasową i przeprowadzić ten proces stopniowo. Na początku kluczowe jest zrobienie listy tego, co będzie potrzebne w nowym mieszkaniu. Przy pierwszej przeprowadzce rozstanie z ulubionym biurkiem czy fotelem może wydawać się trudne, ale rozsądniej byłoby ograniczyć liczbę rzeczy, zwłaszcza, gdy w dalszej perspektywie czasowej zakładamy kolejne przeprowadzki. Jeśli przygotowania rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, znajdzie się czas na sprzedanie lub odstąpienie niepotrzebnych już mebli i sprzętów albo znalezienie miejsca na ich przechowanie.
Mimo że podstawową zasadą sprawnej przeprowadzki jest spakowanie do bagażu tylko rzeczy, które naprawdę będą przydatne w nowym miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać ze sobą również książki, zdjęcia, obrazy, pamiątki i inne przedmioty o wartości sentymentalnej. Dzięki nim wynajmowane mieszkanie zyska bardziej osobisty charakter, a Ty szybciej poczujesz się jak u siebie.
Jak spakować się przed przeprowadzką?
Przy ustalaniu kolejności pakowania najlepszą zasadą jest pragmatyzm – na samym dole umieszczamy rzeczy rzadko używane, a także odzież na inną porę roku niż aktualna; górna część walizek i kartonów powinna być przeznaczona na przedmioty, które są niezbędne na co dzień. Ciężkich rzeczy i książek nie umieszczaj w jednym miejscu, lepiej rozłożyć ich ciężar.
W osobnej torbie należy zabezpieczyć dokumenty, klucze, portfel, laptopa, ładowarki do telefonu, aby w razie potrzeby można było je łatwo odszukać. Jedną walizkę można przeznaczyć na bagaż podręczny, w którym znajdą się ubrania, kosmetyki i przedmioty wystarczające do życia przez pierwsze kilka dni, zanim rozpakujesz pozostałe bagaże.
Oprócz kartonów i różnego rodzaju toreb, warto zaopatrzyć się w worki, do których można włożyć np. miękkie tekstylia, a także w worki próżniowe, które są wybawieniem, gdy potrzebujemy „upchnąć” więcej ubrań i pościeli. W niezbędniku do przeprowadzki powinny znaleźć się także taśmy mocujące i klejące, sznurki, markery do podpisywania kartonów lub etykiety oraz folia bąbelkowa, papier bądź inny materiał zabezpieczający szklane naczynia i inne przedmioty podatne na uszkodzenia. Dla ułatwienia zawartość każdego kartonu i torby warto opisać jak najbardziej szczegółowo.
Jeśli mimo dobrej organizacji pakowania, bagaż okaże się duży i konieczna będzie pomoc firmy przeprowadzkowej, lepiej zaplanować przeprowadzkę w dzień roboczy, ponieważ w weekendy ceny takiej usługi zazwyczaj są wyższe. Innym sposobem jest wynajęcie busa i przeprowadzka na własną rękę.
Przeprowadzka na chwilę czy na dłużej?
Mieszkanie w abonamencie to elastyczna forma najmu, od Ciebie zależy, czy traktujesz ją jako tymczasowe rozwiązanie, czy opcję na lata. Na starcie decydujesz, czy chcesz zamieszkać na 3 miesiące, pół roku lub rok. Po tym czasie możesz wyprowadzić się lub skorzystać z takich opcji jak przedłużenie dotychczasowej umowy, zmiana lokalu na większy bądź mniejszy w tym samym budynku lub przeprowadzka do innego osiedla Resi4Rent w Twojej lokalizacji albo w innym mieście.
Dzięki wsparciu opiekuna klienta na każdym etapie najmu, stałym kontakcie w bieżących sprawach oraz licznych wydarzeniach integrujących ze społecznością mieszkańców, zadomowisz się szybko i w miłej atmosferze.